Modul formare “Managementul voluntarilor”, in context Tineret in Actiune

Va invitam sa participati la modulul de formare  MANAGEMENTUL VOLUNTARILOR IN CONTEXTUL PROGRAMULUI TINERET IN ACTIUNE, care va avea loc la BACAU in perioada 22-24 iulie 2013.

Cursul este organizat cu sprijinul ASOCIATIEI UN ZAMBET BACAU.

FORMATORI : Elena Petrea si Rozalia Timar

PARTICIPANTI ELIGIBILI:

-       coordonatori de voluntari,

-       coordonatori de proiecte in care sunt implicati voluntari,

-       lucratori de tineret,

-       membri ONG,

-       membri ai unor grupuri informale de tineri,

-       reprezentanti ai institutiilor publice implicate nemijlocit in lucrul cu tinerii.

CRITERII DE SELECTIE:

-       accesul unui numar cat mai mare de organizatii;

-       profilul candidatului rezultat din formularul de candidatura;

-       motivatia si capacitatea de a valorifica competentele dobandite in urma cursului.

NUMARUL LOCURILOR DISPONIBILE: 15.

Se acorda prioritate persoanelor care nu au experienta in cadrul Programului Tineret in Actiune.

CONDITII DE PARTICIPARE:

-       completarea formularului electronic de candidatura disponibil pe site-ul programului Tineret in Actiune: http://www.tinact.ro/detaliu-calendar/IDevent/916

-       asumarea prezentei pe toata durata cursului.

Cursul este gratuit pentru fiecare persoana inscrisa, beneficiind de finantare din partea Comisiei Europene, prin Programul Tineret in Actiune.

Costurile de cazare, masa si transport sunt responsabilitatea participantilor si NU sunt asigurate de catre organizatori.

TERMEN LIMITA pentru a aplica: 14 iulie 2013.

Acesta se va desfasura la Centrul de Cultura  „George Apostu” Bacau, care ne-a sprijinit prin punerea la dispozitie a spatiului aflat pe strada Crangului, nr. 18, Bacau (langa Insula de Agrement) in intervalul orar 9:30 – 18:30.

Centrul de Cultura „George Apostu”
  colaboreaza la realizarea unor programe si proiecte culturale pentru comunitatea locala si nationala, precum si a programelor cu caracter international, colaborand cu centrele culturale si ambasadele acreditate în Romania, printre care cele ale S.U.A., Frantei, Poloniei, Chinei, Cubei, Cehiei, Slovaciei, Republicii Moldova, Ungariei, Venezuelei, Angliei, Indiei, etc.

Acesta reuneste  în jurul sau artisti si intelectuali de marca atat din tara cat si din strainatate, colaboratori de renume de la Academia Romana si Institutul de Filozofie al Academiei Romane, personalitati din lumea teatrului, reprezentanti de seama ai muzicii contemporane, colaboratori ai Centrului National al Creatiei

Populare, ai Oficiului National pentru Documentare si Expozitii de Arta, etc.

Asteptam inscrierile dumneavoastra pana la data de 14 iulie 2013.

Echipa Asociatiei Un Zambet Bacau